X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

سلام

هنری هشتم دومین پادشاه از سلسله ی تئودور ها بود که بعد از پدرش هنری هفتم در سال ۱۵۰۹ بر تخت پادشاهی انگلستان نشست. 

از دوران هنری هشتم سخن های زیادی هست. که از مهم ترین آنها میتوان شروع مذهب جدید در انگلستان را نام برد.

هنری هشتم ۶ زن داشت 

۱- کاترین آراگون. پرنسس اسپانیایی و عمه ی امپراطور اسپانیا 

۲- لیدی آن بولین 

۳- لیدی جین سیمور

۴-آن کلیوز

۵- کاترین هاوارد

۶- کارتین پار.


کاترین آراگون

این پرنسس اسپانیای بیوه پرنس آرتور برادر هنری بود که هنری در سال تاج گذاری خود ۱۵۰۹ وی را به همسری برگزید. حاصل این ازدواج یک دختر به نام مری بود که بعدها ملکه ی انگلستان شد. 

هنری هشتم مرد عیاشی بود و با بیشتر بانوان دربار بخصوص ندیمه های ملکه کاترین همبستر میشد. اما همه مقطعی و گذرا بودند. 

آن بولین

خانواده ی بولین ابتدا ساکن فرانسه بودند اما بعد از سفر پادشاه به فرانسه و دیدن دو دختر بولین مری و آن دستور داد آنها به انگلستان بازگردند. مری مدت کوتاهی معشوق پادشاه شد ولی بعد از مدتی او هم به جمع دیگر معشوقان پیوست. در این بین آن که از زیبایی خاص و هوش فراوانی برخوردار بود توجه پادشاه رو به خودش جلب کرد. هنری هشتم عاشق آن شد و چندین سال با کلیسای کاتولیک در جنگ بود برای اینکه ازدواج خود با زن برادرش یعنی کارتین آراگون را غیر قانونی جلوه دهد. در این زمان بود که افکار روشنفکرانه ای در انگلستان در حال رشد بود و در محافل خصوصی صحبت از عدم اعتماد به کلیسای رم بود. این دسته اعتقاد داشتند که کلیسای رم تنها به فکر منافع خود و جمع آوری ثروت است در حالی که این گروه به ساده زیستی و مسیح بدون رابطه اعتقاد داشتند. از انجایی که طلاق در کلیسای کاتولیک مرسوم نیست هنری سعی بر این داشت که کلیسا را متقاعد کند که این ازدواج غیرقانونی بوده . ( چون در متون مذهبی کاتولیک ازدواج برادر با زن برادر منع شده) زمانی که هنری نتوانست تاییدیه غیر قانونی بودن ازدواج خود را بگیرد به این گروه جدید و تازه تاسیس روی آورد و خود را رییس کلیسای انگلستان اعلام کرد و از کلیسای کاتولیک اعلام استقلال کرد. 

بعد از این کار در سال ۱۵۳۳ کاترین را طلاق داد و با آن بولین که آن زمان از هنری باردار بود ازدواج کرد. حاصل این ازدواج یک دختر بود به نام الیزابت که بعدها بعد از خواهرش مری بر تخت پادشاهی نشست و محبوب ترین ملکه شد. 

هنری از به دنیا آمدن الیزابت خیلی خوشحال نبود چرا که او هم مانند هر پادشاهی به دنبال پسر بود. گرچه آن چندین بار پس از آن باز هم باردار شد اما همه را سقط کرد.

جین سیمور

همان طور که هنری از به دنیا آمدن فرزند دختری دیگر ناامید شد. خیلی ها از اینکه آن ملکه ی انگستان شده بود بسیار خشمگین بودند البته نه به خاطر به اصطلاح دختر زا بودن وی بلکه بخاطر موقعیت هایی که خود از دست داده بودند. 

در این حین دختر زیبایی به نام جین سیمور وارد دربار شد و به ندیمگی ملکه در آمد. بخاطر نفوذ فراوان سیمور ها در دربار توطئه های فراوانی بر علیه آن ملکه ی وقت چیده شد. به وی تهمت خیانت زدند و در نهایت در سال ۱۵۳۶ آن بولین را اعدام کردند. 

پادشاه با جین سیمور ازدواج کرد و حاصل این ازواج پرنس ادوارد بود. جین سیمور بعد از زایمان به علت خون ریزی زیاد در سال ۱۵۳۷ از دنیا رفت

 آن از کلیوز

 دو سال بعد از مرگ جین سیمور هنری با آن در ۶ ژانویه ۱۵۴۰ ازدواج کرد. این ازدواج همانند ازدواج اول بیشتر س.یا.سی بود تا عاشقانه و هنری فقط از آن کلیوز نقاشی ای دیده بود.و ازدواج بخاطر ایجاد روابط حسنه با آلمان آن زمان انجام شد.  اگر اشتباه نکنم پادشاه از اینکه آن همیشه بو میداده شاکی بوده و با استناد بر اینکه آن قبلا ازدواج کرده بود شش ماه بعد او را طلاق داد اما لقب خواهر پادشاه را به او داد به همراه خانه و خدمه. چیزی که از بانوی اول خود کاترین دریغ کرده بود

کاترین هاوارد

در ۲۸ جولای ۱۵۴۰ چند روز پس از طلاق از آن کلیوز هنری هشتم با کاترین ازدواج کرد. کاترین از اقوام خیلی نزدیک آن بولین بود . هنری هشتم بسیار از این ازدواج خشنود بود اما کاترین به سرعت بعد از ازدواج شروع به خیانت به پادشاه کرد و با مردان متعددی همبستر شد. ۲ سال بعد از سال ۱۵۴۲ این ملکه نیز به اعدام محکوم شد.

کاترین پار

کاترین بیوه ای بود که در سال ۱۵۴۳ به عقد هنری در آمد. 

در آن زمان علی رقم زمان آن بولین که پادشاه به گروه جدید بها داده بود برای ازدواج با او هنوز گروه جدید با عقاید مذهبی جدید همچنان در خفا بودند و همراهان آنان زنده زنده در آتش میسوختند. 

کاترین برخلاف ظاهر در باطن با گروه روشنفکران آن زمان همراه بود و زمانی که چاپلوسان دربار به این موضوع پی بردند و سعی داشتند موضوع را به اطلاع پادشاه برسانند دیگر خیلی دیر شده بود.

هنری هشتم در ۱۵۴۷ در اثر ابتلا به بیماری درگذشت.

   من خیلی تاریخ دوست دارم و از بین اونا همیشه عجیب غریب ها بیشتر مورد علاقه ی من هستند. مثل تاریخ در زمان هنری هشتم. 

ملکه ی محبوب من هم آن بولین هست چرا که دختر بسیار زیرک و باهوشی بود. بر خلاف بقیه ندیمه ها یک شب رو مهمان پادشاه بودند و شب بعد دیگر هیچ فقط پچ پچی ازشون باقی میموند در دربار آن کاری کرد که ملکه ی انگلستان شد. درسته که بدخواهانش در آخر باعث اعدامش شدند اما این دلیلی بر بد بودن اون نمیشه. چون در تاریخ اثبات شده که تمام اتهامات بر علیه وی توطئه ای بیشتر نبوده. 

اگر دوست داشتید این دوتا کتاب رو بخونید که در همون زمان میگذره :

۱- خائن بیگناه نوشته الیسون ویر 

۲- لیدی الیزابت نوشته ی الیسون ویر 

دو تا کتاب حالت رمان هست. و خیلی از تاریخ رو توی خودش گنجانده. بخصوص که خائن بیگناه واقعا غم انگیزه داستان ملکه ی ۹ روزه ی انگلستان هست که با توطئه ملکه میشه و بعد هم توسط مری اعدام. فقط ۱۴ سالش بوده. 


پی نوشت:

۱-ببخشید که این چند روز نبودم کمی درگیر بودم و شب ها بیهوش میشدم

۲-به زودی هم عکس پازل میذارم که زیاد پیش نمیره و هم از ناخن های جدیدم که عاشقشونم :))

۳- این اصفهان هم گذاشت من برگردم تهران چنان برفی اومده دیدنی. منه بد بخت فقط سرما کشیدم!!

۴- مرسی که هستید. خیلی گلید برچسب‌ها: تاریخ
تاریخ : چهارشنبه 18 دی 1392 | 20:00 | نویسنده : بانوی ماه | نظرات (14)
.: Weblog Themes By BlackSkin :.