سلام

چند وقت پیش یکی از دوستام ازم پرسید اونجا توی آمریکا توی کالج .. بیرون توی اجتماع برخورد مردم با محجبه ها چطوری هست؟ اصلا محجبه هست یا نه؟ 

خوب من دختر محجبه ی زیادی رو توی کالج دیده بودم. دختر هایی که دوستای زیادی داشتن که هیچ کدوم نه حجاب داشتن نه مسلمون بودن نه احساس بدی داشتن کنار هم باشن. حتی یکی از استاتید ما که یک بانوی ایرانی هست محجبه هست. 

وقتی دوستم این سوال رو پرسید من توجهم بیشتر جلب شد که چقدر محجبه در کالج ما زیاد شده. قبلا یکیشون همکار خواهری بود توی کتابخونه و الان یکیشون همکار خودمه. و چقدر با اعتماد به نفس اینجا میان بدون اینکه حتی فکر کنن کسی نگاهشون میکنه. و البته کسی هم نگاهشون هم نمیکنه. منظورم از اینکه نگاهشون نمیکنه منظورم نگاهی که باعث اذیتشون بشه. همیشه هم با احترام باهاشون برخورد میکن مثل بقیه. 

بعد یاد یه داستان افتادم.

زن دایی من آلمانی هست . هر موقع میاد ایران روسری میذاره. روسری که میذاره خوب جلوی موهاش معلومه و چون موهاش بلنده گاهی از پشت روسری میاد بیرون. ولی تیپ و ظاهرش اصلا با دختر هایی که چه الان چه اون موقع میرفتن بیرون با هزار قلم آرایش و موهای درست شده فرق میکرد. کلا دختر ساده پوشی هست. 

موضوع بر میگرده به ۱۲ سال پیش و اولین باری که اومده بود ایران. با مامانم و خواهرم دختر خاله جان دایی و زن دایی رفتیم بیرون. دم یکی از پاساژ ها گشت ارشاد ایستاده بود. با اینکه نه روسری زن داییم خیلی عقب بود نه آرایشی داشت خانم امر به معروف پرید به زن دایی جان که موهات رو بپوشون روسریت رو درست کن اونم با یک لحن بد. 

زن دایی من گیج شده بود. هنوز اون موقع فارسی بلد نبود. برگشت به من گفت چی شده این چی میگه بهش گفتم میگه موهات رو بپوشون. 

برگشتم به اون خانم میگم : خانم محترم ایشون خارجیه اینجا مهمانه این چه طرز برخورد با یک مهمان خارجیه. با پرخاش به من میگه که نه باید موهاش رو بپوشونه ما رو توی ممکلت اینا راه نمیدن بخواهیم بریم روسری از سرمون میکشن ما رو راه نمیدن. 


آیا واقعا تصور اونا اینطوریه؟ تصورشون از خارج رفتن و کشور های خارجی جایی مثل آمریکا یعنی حجاب از سر کشیدن؟ واقعا اینطوری نیست. اینجا همه به یک چشم دیده میشن. کسی که با روسری و حجاب باشه با کسی که بی حجابه و با کسی که با مینیژوپ میگرده فرقی نداره. 


حتی یک چیز جالب بگم که به محجبه ها بیشتر احترام میذارن. بخصوص توی مغازه ها چون بیشتر محجبه ها اینجا عرب هستن و عرب های پولدار و اینا میدونن که وقتی به مشتری برسی بیشتر خرید میکنه پس چرا به اون مشتری که بیشتر پول داره بیشتر نرسن.


فقط کاش دیدمون رو وسیع تر کنیم همینتاریخ : چهارشنبه 14 اسفند 1392 | 20:23 | نویسنده : بانوی ماه | نظرات (17)
.: Weblog Themes By BlackSkin :.